Czym myć panele? Oto kilka porad, dzięki którym na dłużej zachowają trwałość!

W ostatnich latach panele stały się najpopularniejszym materiałem, układanym na podłodze. Są stosunkowo tanie, a ich estetyka jest na wysokim poziomie. Ponadto niedoświadczony, domorosły majster jest w stanie, po obejrzeniu kilku filmów instruktażowych, położyć je w całym domu. Jednak nie jest to tworzywo pozbawione wad. Mogą one uwidocznić się podczas użytkowania, przemeblowania czy mycia. Warto więc wiedzieć, czego na nich nie stawiać, jaką podłogę położyć w miejscach częściej użytkowanych i wreszcie jak myć panele.

Co może uszkodzić panele? Prawie na wszystko masz wpływ!

Podczas zakupu paneli powinieneś zwrócić uwagę na kilka ich parametrów. Grubość deski, klasa ścieralności i sposób montażu. Prawie wszystkie modele posiadają ułatwiony sposób łączenia na samozatrzaskowe pióra, jednak powinieneś zwrócić na to uwagę zwłaszcza przy wyjątkowo atrakcyjnych ofertach. Grubość to wymiar mówiący wprost o wytrzymałości deski. Najpopularniejsze mają 8mm, poniżej 6mm będą nietrwałe, a te 12mm będą odporne nawet na ciężkie meble i tysiące kroków postawionych w ciężkich butach. Jednak taką podłogę możesz zniszczyć podczas najprostszych czynności. Jak myć panele? Zwykle nad tym nikt się nie zastanawia.

Wilgoć największym wrogiem - panele należy myć prawie na sucho

Panele są wykonane z materiałów doskonale wchłaniających wodę. Każde połączenie, w którym zbiera się wilgoć to potencjalna szansa na nieodwracalne uszkodzenia desek. W takim razie gdy przymierzasz się do mycia podłogi z takiego materiału powinieneś używać dobrze odsączonego mopa. Najlepsze do tego celu będą wiadra z obrotowym osuszaczem, lub z wyciskarką do końcówki płaskiej. To da ci pewność, że nie zostawisz w żadnym miejscu nadmiaru wody, która zniszczy panele.

Jak myć panele? Środki czystości

Przy myciu paneli powinieneś zachować uwagę przy doborze środków czystości. Mydło, proszek do prania albo ocet nie będą najlepszym pomysłem. Powinieneś odrzucić domowe sposoby na rzecz specjalistycznych środków do mycia tego rodzaju podłogi, które pielęgnują i nadają odpowiedniego połysku. Ponadto chemia dedykowana takim materiałom może chronić je przed zaciekami i gromadzeniem się mikrodrobinek piasku, które będą przyczyną rys na powierzchni.

Regularne mycie i odkurzanie

Pomimo tego, że takie podłogi są dość odporne na uszkodzenia to z czasem będą ścierać się i tracić swój atrakcyjny wygląd. Żeby przedłużyć ich żywotność powinieneś regularnie je odkurzać. Ta prosta czynność zbierze niewidoczne drobinki z powierzchni podłogi. Natomiast, sposoby na to, jak i czym myć panele pozwolą ci zachować ich wygląd i pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych w trudnodostępnych miejscach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium