Czym przemywać oczy noworodka? Garść najważniejszych wskazówek

Higiena oczu noworodka to aspekt, który często niepokoi świeżo upieczonych rodziców. Trudno się dziwić – to okolica podatna na podrażnienia, a małe dziecko jest szczególnie delikatne. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma powodu do obaw, a cały proces jest bardzo prosty! Jak i czym przemywać oczy noworodka? Przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, które musisz znać, by bez problemu poradzić sobie z codzienną higieną pociechy!

Przemywanie oczu noworodka najlepiej wykonywać dwa razy dziennie. Rano zrób to mniej więcej pół godziny po karmieniu – zapobiegnie to ulaniu pokarmu. Wieczorem dobrym momentem na tego typu zabiegi higieniczne będzie chwila przed kąpielą. Co istotne, do przemywania oczu połóż pociechę na względnie sztywnym podłożu, np. na przewijaku lub tapczanie.

Czym przemywać oczy u noworodka?

Higiena oczu u dziecka nie wymaga specjalnych preparatów ani akcesoriów. Doskonale sprawdzi się przegotowana woda w temperaturze pokojowej lub sól fizjologiczna. Czym przemywać oczy u noworodka, by zabieg był bezpieczny i delikatny? Wykorzystaj waciki kosmetyczne lub jałowegazy. Pamiętaj, że nie wolno przemywać oczu nawilżanymi chusteczkami, naparami z rumianku, mydłem, ani innymi preparatami kosmetycznymi.

Jak przemywać oczy noworodka? Najważniejsze wskazówki

Higiena okolicy oka nie jest trudna. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć ewentualnych infekcji i podrażnień. Jak przemywać oczy niemowlaka, by zrobić to poprawnie i bezpiecznie?

1. Przechyl główkę dziecka

Podczas przemywania oka prawego, przechyl główkę pociechy na lewo. Przy higienie oka lewego, skieruj ją na prawo. Dzięki temu preparat nie dostanie się przypadkiem do ucha.

2. Wykonaj ruch do wewnętrznego kącika oka

Jak przemywać oko u noworodka? Namoczonym wacikiem lub gazikiem wykonaj ruch od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Unikniesz rozprowadzania bakterii i zanieczyszczeń, które zwykle kumulują się po wewnętrznej stronie oka.

3. Jeden gazik – jeden ruch

Pamiętaj, że przy kilkakrotnym przemywaniu oczu u noworodka, należy zmieniać wacik lub gazik przy każdym kolejnym ruchu. To ważne szczególnie w przypadku infekcji, ponieważ zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Jak widzisz, zasady dotyczące tego, jak i czym przemywać oczy u niemowlaka, wcale nie są skomplikowane. Jeśli potrzebujesz delikatnych wacikówlub innych dziecięcych akcesoriów, znajdziesz je w ofercie naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium