Podpowiadamy, jak pielęgnować pępek u noworodka! Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Pielęgnacja pępka to jedno z wyzwań, z którym rodzice muszą zmierzyć się w pierwszych tygodniach życia dziecka. Choć zadanie to nierzadko wywołuje niepokój, to warto zaznaczyć, że nie ma się czego obawiać. Jak pielęgnować pępek u noworodka, by robić to prawidłowo i nie utrudnić procesu gojenia? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, by bez trudu poradzić sobie z tą czynnością!

Nie da się ukryć, że pępek noworodka nie wygląda najlepiej. Po opuszczeniu szpitala w jego miejscu znajduje się resztka obciętej pępowiny, czyli około 2-3 cm kikut pępowinowy. Przez pierwsze tygodnie tkanka ta zasycha i odpada – by tak się stało, potrzebne jest jednak jej właściwe wygojenie. Jak pielęgnować pępek u noworodka, by proces ten przebiegł tak, jak powinien?

Pielęgnacja pępka u noworodka – co musisz wiedzieć?

Miejsce, w którym znajduje się kikut pępowinowy, ma charakter rany. Oznacza to, że jest podatne na rozmaite zakażenia, które mogą stać się przyczyną naprawdę poważnych problemów. Z tego względu pielęgnacja pępka u noworodka powinna być uważna i zgodna z zaleceniami specjalistów. Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, które musisz znać!

Pielęgnacja pępka – zalecenia WHO

Zgodnie z rekomendacjami WHO, pielęgnacja pępka u noworodka powinna przebiegać „na sucho”. Co to oznacza? Kikut pępowinowy należy przede wszystkim utrzymywać w czystości i suchości. Zaleca się, by raz na dobę przemywać go za pomocą roztworu przegotowanej wody z mydłem. Pamiętaj, że po zabiegu bardzo ważne jest dokładne osuszenie pępka. Specjaliści rekomendują, by do czasu wyschnięcia kikut pozostał odsłonięty.

Jak pielęgnować pępek u noworodka?

Do pielęgnacji pępka u noworodka doskonale sprawdzą się patyczki higieniczne i jałowe gazy. Ich końcówką należy oczyścić także dno pępka, ponieważ w tym miejscu mogą kumulować się wydzieliny i zabrudzenia. Sporadycznie, gdy w okolicach kikuta pępowinowego pojawi się zaczerwienienie, możesz zastosować także jeden ze środków antyseptycznych, np. Octenisept.

Czego nie wolno robić?

Jak pielęgnować pępek u noworodka, by uniknąć często popełnianych błędów? Pamiętaj, żeby nie używać środków antybakteryjnych na bazie alkoholu etylowego. Nie korzystaj także z jodyny i fioletu gencjanowego. Kikuta pępowinowego nie wolno również smarować kremami ani maściami, ponieważ utrudnia to gojenie. Nie można go też przykrywać pieluszką ani zaklejać plastrami.

Mamy nadzieję, że opisane wskazówki okazały się pomocne i wiesz już, jak pielęgnować pępek u noworodka. Jeśli szukasz preparatów lub akcesoriów, które pomogą Ci w codziennej opiece nad pociechą, zapraszamy do działu „Mama i dziecko” w naszym sklepie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium